Samtidigt som man i 1800-talets USA såg ned på allt tal om kvinnlig sexualitet, hade tidens kvinnor en helt annan, liberal, inställning till sex. Det visar en unik undersökning som genomfördes av läkaren Clelia Mosher under åren 1892 till 1920. Hon övertalade 45 viktorianska kvinnor att fylla i ett frågeformulär om sina erfarenheter av erotik.
Samlag ”fulländar den själsliga föreningen”, svarar en kvinna på frågan om sin inställning till sex. En annan slår fast att hon och hennes man njöt av ”samlaget för dess egen skull. Vi önskar det och längtar efter det”.
Undersökningen visar att kvinnorna i stort sett inte visste någonting om sex före äktenskapet, men efter att de hade gift sig, deklarerade de flesta att sex var en njutning. Trots dåtidens normer erkände 35 kvinnor att de kände lust till samlag, och 24 ansåg att ömsesidig njutning var den främsta anledningen till sexuellt umgänge.
Mosher ägnade sitt liv åt att göra upp med det viktorianska kvinnoidealet.
Mosher dog år 1940. Hennes sexundersökning återfanns år 1974, men har inte publicerats förrän nu.
Res på äventyr i historien. Beställ Världens Historia – Fint erbjudande
Här får du ett fint erbjudande på Världens Historia.
Klicka här - specialerbjudande
Nytt nummer: Världens Historia nr 3/2012 är ute. Läs bland annat om Japans kamikazepiloter, Shanghai – syndens näste, om perserna - och om stygga nunnor.
Världens Historia: Ny fantastisk bokserie. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.
Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.
Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.
Världens Historia: Läs om Världens historias tidslinjer och hur du använder dem.
Världens Historia: Läs och ladda ned artiklar från Världens Historias stora arkiv.