I själva verket har ingen någonsin plågats till döds i det beryktade tortyrinstrumentet järnjungfrun – en kroppsformad kista full av järnspetsar, som offret skulle spärras in i.
Trots att redskapet i dag blivit en symbol för medeltidens grymheter utvecklades det inte förrän i slutet av 1700-talet och användes aldrig. Alla exemplar som finns är tillverkade under 1800-talet i syfte att säljas till museer och intresserade samlare.
Järnjungfruns fasansfulla utseende satte snabbt fart på fantasin, och den fick sin plats i populärkulturen. I kortfilmen "Brunnen och pendeln" (1983), baserad på Alan Edgar Poes novell med samma namn, blev tortyrredskapet känt för alla.
Nytt nummer: Världens Historia nr 3/2012 är ute. Läs bland annat om Japans kamikazepiloter, Shanghai – syndens näste, om perserna - och om stygga nunnor.
Världens Historia: Ny fantastisk bokserie. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.
Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.
Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.
Världens Historia: Läs om Världens historias tidslinjer och hur du använder dem.
Världens Historia: Läs och ladda ned artiklar från Världens Historias stora arkiv.