Aspirin dödade sjuka amerikaner

Vissa forskare anser att spanska sjukan spreds av soldater som återvände hem efter första världskriget. Många hade försvagat immunförsvar efter kriget och blev lätta offer för sjukdomen.
Polfoto/Rue des archives
Vissa forskare anser att spanska sjukan spreds av soldater som återvände hem efter första världskriget. Många hade försvagat immunförsvar efter kriget och blev lätta offer för sjukdomen.

Efter första världskriget krävde en influensaepidemi, spanska sjukan, över 50 miljoner dödsoffer världen över. Nu har det visat sig att det inte bara var influensan som var dödlig. Enligt en amerikansk läkare dog många av de smittade patienterna av de Aspirintabletter som de behandlats med.

Karen Starko, som har forskat om Aspirinförbrukningen under spanska sjukan 1918, har bland annat upptäckt att USA:s främsta läkarförbund betraktade Aspirin som ett mirakelmedel. Läkarna uppmanades därför att ge sina patienter 1000 mg var tredje timme – cirka 25 piller om dagen. Det är ungefär dubbelt så mycket som läkare i dag anser vara en säker dos.

I början av 1900­-talet betraktades Aspirin som ett mirakelmedel som kunde bota allt. Foto: Ullstein Bild

De stora mängderna väckte redan då misstankar. En amerikansk patolog hävdade till exempel att den blodiga vätska han hittat i lungorna hos ­några avlidna inte kunde ha orsakats av influensavirus. I dag vet läkarna att Aspirin i för stora mängder kan ha just denna förödande verkan.

Karen Starko hoppas att ytterligare undersökningar ska kunna avslöja hur många dödsfall som verkligen orsakades av en överdosering.

Kamikaze!

Nytt nummer: Världens Historia nr 3/2012 är ute. Läs bland annat om Japans kamikazepiloter, Shanghai – syndens näste, om perserna - och om stygga nunnor.

Köp "Historiens vändpunkter"

Världens Historia: Ny fantastisk bokserie. Du får första bandet NU för 20 kronor – spara 209 kronor.

Omröstning

Beställ nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev från Världens Historia. Registrera dig här:

Fler quiz och test

Frågesport och test: Vill du utmana dig själv ytterligare? Se översikten över alla quiz och test här.

Pröva Världens Historia

Prenumeration: Du får 4 nummer av Nordens största historietidning för endast 99 kronor.

Tag en tur i tidsmaskinen

Världens Historia: Läs om Världens historias tidslinjer och hur du använder dem.

Få tillgång till mer än 1200 artiklar

Världens Historia: Läs och ladda ned artiklar från Världens Historias stora arkiv.